Historie oddílu

Skautský oddíl Jižní Kříž byl založen 8. 4. 1966 učitelem Janem Kacerovským - Akelou, pozdějším ředitelem na základní škole, který se skautingu a výchově mládeže věnuje dodnes. Protože se na první schůzky scházeli členové u kříže v Černicích, které leží na jihu Plzně, dostal nový oddíl jméno JIŽNÍ KŘÍŽ (dnes máme naopak klubovnu na severu).

V šedesátých letech se uskutečnily tři tábory, první oficiálně ještě jako skautský, další dva pod hlavičkou turistické organizace. Pak byla činnost oddílu násilně přerušena až do jara roku 1990, kdy se sešli bývalí členové s bratrem Akelou a Jižní Kříž obnovili.

Vedení oddílu se ujal bratr Ledňáček, Willi, Jarín (bývalí členové), Bary a Bedlák. Poté vedl oddíl Riki a ten v roce 2012 předal vedení Petrovi. Pod vedením Petra pokračoval oddíl až do roku 2021, kdy oddíl převzala Lasička.