Jarní výroba papíráků

Všichni

První jarní dny bývaly v našem oddíle spojené s opravou štítů, přípravou papíráků a plánováním cesty na Vlčtejn.

Pojď si alespoň část těchto chvil připomenout a vyrobit si několik osobních papíráků.

Co budeš potřebovat:

Novinový papír

Opravdu použij klasické noviny, které jsou pro tuto akci nejlepší. Je to základ celého úspěchu! Rozhodně nepoužívej žádné reklamní letáky s lesklými stránkami, žádné papíry z tiskárny, toaleťák, ubrousky, kartony, …

Gumičky

Tady můžeš využít i starou cykloduši, kterou rozstříháš na proužky. I obyčejné tenké gumičky svou práci odvedou dobře.

Voda

Rybník, řeka, sud, umyvadlo, moře - tady se meze nekladou

Dostatek času

Chvátání a snaha vyrobit co nejvíce munice zásadně snižuje jejich výslednou kvalitu a zpravidla se po několika použití stanou papíráky pouhými cáry novin a nadále budou nepoužitelné. Jednak přijde na zmar tvůj čas při výrobě a ještě budeme muset sbírat po lesích a loukách kusy papírů.

Rozhodně nebudeš potřebovat izolepu, lepící pásku a podobné věci. Občas se někdo snaží těmito pomůckami pomoci při výrobě, ale opravdu to s nimi nefunguje a nechej je proto schované v šuplíku.

Jak na to:

Začínám

Vezmi list novin a celý ho ponoř do vody. Nikam nechvátej a počkej, až bude pořádně promočený. Vší silou ho zmačkej do kuličky. Představ si, že z novin chceš vymačkat všechnu vodu. Aby papírák fungoval dobře, musí být pořádně umačkaný a v návodu to budu často připomínat.

Máš v ruce malou kuličku? Paráda!

Namoč další novinový papír, kuličku dej doprostřed a nový mokrý list novin okolo ní umačkej. Než začneš namáčet další papír, ještě jednou pořádně zmáčkni kuličku v ruce. Noviny musejí být opravdu pořádně umačkané. Není nic horšího, než při přesném hodu na cíl vidět, jak se papírák v letu rozpadá a místo zásahu cíle se na zem snáší cáry papíru.

Neboj se požádat o pomoc s mačkáním někoho silnějšího ve tvém okolí. Sourozenci i rodiče ti rádi pomohou.

Takhle by to skutečně vypadat nemělo!

Pokračujeme

Přidáváním dalších vrstev a pořádným mačkáním pokračuj do doby, než bude papírák příjemně velký do tvé dlaně. Nesmí být moc malý (aby se ti neztratil v dlani), ani moc velký (aby ti z ruky nepadal už při nápřahu před hodem). Prostě tak akorát.

Míříme do finále

Máš v ruce finální velikost papíráku? Tak pokročíme na závěrečnou fázi – gumičkování.

Na jeden papírák použij alespoň tři gumičky, které napni tak, aby vše drželo pohromadě.

Teď přichází závěrečná fáze mačkání. Zagumičkovaný papírák ponoř do vody, po chvíli vyndej a snaž se co nejvíce umačkat. Už z dlaní nekape žádná voda? To je přesně ten čas, kdy opět ponoř celý hotový papírák do vody, vyndej a zase mačkej. Už ani kapka z papíráku neukápne? Hotovo! Teď namoč papírák potřetí do vody a mačkej ještě jednou :)

Opravdu je důležité alespoň třikrát namočit a zmačkat papírák i s nasazenými gumičkami. Tím totiž dochází ke správnému propojení všech vrstev novin a při každém zmáčknutí jednotlivé kousky novin drží lépe u sebe a gumičky už jim nedovolí se opět rozevřít.

Na závěr můžeš v dlaních papírák finálně uválet, aby byl hezky kulatý.

Cíl je na dohled

Najdi nějaké vhodné místo na sušení. Sklep, kůlna, půda, prostě místo, kde na papírák nebude pršet a naopak tam bude dostatek vzduch. Rozhodně nechceš, aby chytil plíseň :-D

Kontroluj stav a nejdříve po 14 dnech gumičky sundej a schovej na příští vyrábění.

A máš hotovo !!!

Bonus - jestli chceš, můžeš munici nastříkat barvou. Žlutá nebo oranžová barva jsou to nejlepší pro hledání vystřílené munice na bojišti.

Přeji hodně zdaru při výrobě a klidně můžeš poslat nějakou fotku z výroby na cerw@skaut.cz a pak se objeví v nějaké galerii činností, které jsme společně dělali v rámci skautingu na dálku.

Kdo chce, může kouknout na historický celovečerní film o dobývání hradu Vlčtejna.